Холодна затяжна весна цього року відтягнула вихід шкідників сільськогосподарських культур із місць зимівлі. Зараз проходить масовий літ пильщиків, з яких хлібний та ріпаковий мають значний вплив на формування врожаю на наших полях з озимими колосовими і ріпаком. Також спостерігається інтенсивний літ злакових мух, які будуть пошкоджувати рослини ярих колосових і кукурудзи. Настали сприятливі погодні умови для розвитку попелиць, клопів, цикад, блішок, довгоносиків, совок та інших шкідників. Оскільки нічні температури переважно сягають вище 8 °C, погода волога і відносно тепла, активно квітне рослинність, можна спрогнозувати значний сплеск шкодочинності на польових, садових та овочевих культурах.
У зв’язку з такими умовами застосування хімічних засобів захисту рослин від шкідників неминуче. Та чи безпечні ці речовини для самого врожаю, з чим можна змішувати інсектициди різних класів та як правильно їх застосовувати?
Холодна погода і часті опади змістили графік посівної та зменшили часове вікно для внесення ЗЗР. За таких умов нерідко буде спостерігатися фітотоксична дія на культурах.
Як відомо, у рослин відсутній механізм виведення токсичних і чужорідних речовин. Рослина намагається локалізувати їх всередині себе, а потім розщепити на компоненти і, якщо це можливо, використати їх у своїх цілях. Отже, всі системні хімічні сполуки, що проникають у рослину, незалежно від класу є чужорідними для неї і підлягають реутилізації.
Постає питання: чи має рослина ефективний механізм проти певного виду сполук і чи правильно вона розпізнає конкретну сполуку? Під час такого процесу вивільняються стресові гормони. Пестицидний стрес, як і будь-який інший, негативно впливає на фотосинтез, дихання, газообмін, що призводить до зменшення кількості і якості врожаю. Далі, якщо рослина правильно розпізнала хімікат і знайшла ресурси для його дезактивації, вона відновиться і продовжить рости. Якщо ні — настає каліцтво або ж повна загибель. На цьому принципі базується дія вибіркових гербіцидів.
Що ж відбувається з пестицидом далі у рослині?
Компоненти, на які була розщеплена молекула пестициду, стають будівельним матеріалом для синтезу білків, вуглеводів, жирів. Але ці сполуки можуть бути не зовсім дружніми для рослин, тварин і людей, які їх потім споживають, адже часом містять важкі або радіоактивні метали та інші хімічні елементи. Можлива менш помітна, але все ж таки подальша токсикація рослин на мікрорівні, яка буде виражатися у зміні генетичного потенціалу, збою у діленні клітин тощо. Рослина знову витрачатиме сили на розпізнавання й утилізацію цих клітин. За підрахунками науковців із Китаю, при усуненні пестицидного стресу рослина здатна сформувати на 20-30% більший урожай. Це один із сучасних напрямів вивчення наявних і синтезу нових пестицидів.
Ми вже сьогодні здатні надати дієвий засіб для допомоги рослинам у розпізнаванні й реутилізації пестицидів.
Пропонуємо при обробітку фунгіцидами й інсектицидами додавати в робочий розчин препарат Grainmax від торгової марки Fertival у нормі 0,5-1,5 л/га залежно від величини вегетативної маси культури. Це потужний стимулятор-антистресант, який допоможе культурам зберегти потенціал урожаю та значно підвищить його якість.
Grainmax містить амінокислоти, які починають свою роботу з моменту потрапляння у рослину і протягом 4-5 днів підтримують її. Екстракт морських водоростей, який також входить до складу продукту, покращує метаболічні процеси і підвищує імунітет рослин. Комлекс мікроелементів гарантує безперебійне функціонування всіх процесів, що відбуваються в рослинному організмі, особливо за умов зовнішнього впливу.